Legionowe kwatery

Lata 2014-2018 to setna rocznica wielkiej wojny z udziałem żołnierzy Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym chcemy uwiecznić pamięć o legionistach związanych z naszą dzielnicą. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Rumińskiego, wrocławskiego przewodnika i badacza historii, prezentujemy noty biograficzne żołnierzy pochowanych na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej.

Jeżeli są Państwo w posiadaniu jakichkolwiek informacji na temat Legionistów związanych z Wielką Wyspą, prosimy kontaktować się z autorem drugiej edycji książki poświęconej temu tematowi:

Andrzejem Rumińskim (507 132 938, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

SIEWIŃSKI Zygmunt Aleksander. (11-1-7). PRO MEMORIA. Ur. 23.02.1895 r. *w rodzinie Antoniego i Zofii z Gruszczyńskich w Ostrowie, pow. Sokal, jeniec Starobielska, zamordowany w Charkowie w 1940 r. Mjr W.P. Żołnierz II Brygady Legionów. Jeniec Starobielska. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Bełzie uczęszczał do gimnazjum w Buczaczu, które ukończył w 1913 r. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Jako uczeń gimnazjalny a następnie student działał aktywnie w drużynach polowych i sokolich, drużynach strzeleckich oraz organizacji Młodzieży Niepodległościowej ?Zarzewie?.

Czytaj więcej...

KRUK-ŚMIGLA Jan (8-18-15). Ur. 17.05.1895 w Wiśniowej koło Wieliczki, zm. 14.03.1976. Ppłk dypl. Gimnazjum w Krakowie, tam też wstąpił do PPS i Związku Strzeleckiego.

Czytaj więcej...

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
343871