Lata 2014-2018 to setna rocznica wielkiej wojny z udziałem żołnierzy Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym chcemy uwiecznić pamięć o legionistach związanych z naszą dzielnicą. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Rumińskiego, wrocławskiego przewodnika i badacza historii, prezentujemy noty biograficzne żołnierzy pochowanych na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej.

FABIJAŃSKI Wiktor herbu Fabijański (16B-1-10). Ur. 6.03.1910 w Grabownicy Starej pow. Ostrów Mazowiecka, woj. Mazowieckiego, zm. 23.01.1999; syn Jana Fabijańskiego, socjalisty, członka organizacji niepodległościowej związanej z Józefem Piłsudskim i Józefy Anny z Lipków ? Dukacików herbu Nałęcz I, córki właściciela dóbr i folwarku Henrysin koło Kosowa Lackiego, powstańca 1863.

W l. 1932-1933 odbył służbę wojskową w 5 PP Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Wilnie, w kompanii ciężkich karabinów maszynowych, odznaczony za wybitne wyniki m. in. Złotym Medalem Celowniczego. Członek PSL-u, po wojnie tzw. ?mikołajczykowskiego?. Na skutek prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa, za radą brata, w początkach 1946 r. postanowił przenieść się z rodziną do Wrocławia. Tutaj, jako pionier, otrzymał pracę w ówczesnej Elektrowni Wrocław, początkowo jako kierownik ogrodu zakładowego, następnie jako brygadzista na placu nawęglania. Wybrany został w tym czasie przez załogę elektrowni pierwszym (jeszcze bezpartyjnym) Przewodniczącym Rady Zakładowej. Mimo sukcesów w działalności na skutek prowokacji UB, pod groźbami, musiał podpisać zrzeczenie się funkcji Przewodniczącego Rady Zakładowej. Ze względu na chorobę przez jakiś czas nie angażował się w pracę społeczną. Dopiero po tzw. ?odwilży politycznej? w latach sześćdziesiątych zgodził się kandydować na radnego do Dzielnicowej Rady Narodowej Wrocław-Śródmieście, gdzie działał w komisji mieszkaniowej. Był jednym z nielicznych, który przeprowadzał społecznie największą ilość kontroli, dzięki którym znaczna ilość oczekujących otrzymała mieszkania kwaterunkowe. Za pracę społeczną został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Dolnego Śląska, następnie Brązowym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta. Przez jedną kadencję był radnym miasta Wrocławia, a przez kilka kadencji radnym Dzielnicy Wrocław-Śródmieście, a równolegle ławnikiem sądowym. Pod koniec życia w Elektrociepłowni Wrocław pracował w warsztacie mechanicznym jako Mistrz Urządzeń Nawęglania, był też członkiem zakładowego koła wynalazców i racjonalizatorów, a za wyniki działalności otrzymał Odznakę Przodownika Pracy. 

[Syn, Władysław Fabijański]

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
264859