Lata 2014-2018 to setna rocznica wielkiej wojny z udziałem żołnierzy Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym chcemy uwiecznić pamięć o legionistach związanych z naszą dzielnicą. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Rumińskiego, wrocławskiego przewodnika i badacza historii, prezentujemy noty biograficzne żołnierzy pochowanych na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej.

KACZMAREK Józef (kwatera 12-8-16). Ur. 1897, zm. 30.05.1985. Legionista, powstaniec wielkopolski, przodownik ochrony pogranicza. 

KOPYSTYŃSKI Stanisław (17-15-3). Ur. 7.09.1893 w Jarosławiu, zm. 25.05.1969. Malarz i pedagog. SP i gimnazjum ukończył w Jarosławiu.

Po maturze wyjechał do Krakowa. Studia  w Krakowskiej Akademii Nauk oraz malarstwo w pracowni Jacka Malczewskiego zostały przerwane przez wybuch I w. św., w której walczył jako żołnierz austriacki, a potem jako legionista. Kontynuował studia po wojnie. W 1920 r. ukończył ASP w Krakowie. Był nauczycielem w krakowskiej Szkole Realnej, potem w VIII Gimnazjum im. A. Witkowskiego. W 1921 został członkiem Związku Plastyków Okręgu Krakowskiego. W czasie II w. św. pełnił funkcję Komendanta Obrony Przeciwlotniczej miasta Jarosławia. We Wrocławiu od 1946. Był założycielem i pierwszym dyrektorem utworzonego w 1947 Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Piotra Skargi ? obecnie Państwowe Gimnazjum i Liceum Sztuk Plastycznych jego imienia. Miał wiele wystaw, jego dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych Jarosławia, Legnicy, Lwowa, Przemyśla, Raciborza, Rzeszowa i Wrocławia. Odznaczony Odznaką Grunwaldu, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Zasłużony dla Dolnego Śląska. [Tadeusz F.P. Taczyński].

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
334150