Lata 2014-2018 to setna rocznica Wielkiej Wojny z udziałem żołnierzy Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku z tym chcemy uwiecznić pamięć o legionistach związanych z naszą dzielnicą. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Rumińskiego, wrocławskiego przewodnika i badacza historii, będziemy prezentować noty biograficzne żołnierzy pochowanych na cmentarzu przy ul. Smętnej.

Książka o cmentarzu na Smętnej wyszła drukiem w 2010 roku, teraz Andrzej Rumiński pracuje nad suplementem do niej i zbiera noty biograficzne osób tam pochowanych. Jeżeli chcieliby Państwo podzielić się takimi informacjami, prosimy pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonić 507-132-938.

Pierwszym prezentowanym przez nas legionistą jest Ś.P. Michał Bartosiewicz.

Urodził się 9 maja1895 w Zawałowie, wsi położonej około 140 km na płd. od Lwowa, zm. 29 maja 1971. Był synem chłopa w rodzinie, która liczyła pięcioro dzieci: córkę oraz czterech synów. Była to rodzina o głęboko zakorzenionych tradycjach patriotycznych. Matka Michała ? Karolina z Kowalskich ? była córką powstańca z 1863 r., a ojciec Wojciech przejawiał swoje umiłowanie polskości w nauczaniu swoich dzieci, a potem wnuków patriotycznych pieśni oraz w kultywowaniu polskich obyczajów związanych na ogół z uroczystościami państwowymi i religijnymi. Dbał również o wykształcenie swoich synów. Michał ukończył w 1914 maturę w gimnazjum w Brzeżanach (miasteczko położone około 100 km na południe od Lwowa) i razem ze swoim młodszym bratem Stanisławem wstąpił do Legionów. Ranny w 1917 r. spędził resztę lat I wojny światowej w szpitalu, a po wojnie pozostał w Wojsku Polskim służąc kolejno w 51 PP w Brzeżanach, w 6 Pułku Strzelców Konnych w Żółkwi oraz w Brygadzie Przeciwpancernej we Lwowie. Ostatecznie ? jako kapitan ? wziął udział w kampanii wrześniowej, aby potem w czasie wojny być uczestnikiem podziemnych organizacji (najpierw ZWZ, a potem AK). Po wojnie repatriował się do Polski razem z żoną Anną (poślubioną w Brzeżanach w 1919 r.) oraz córką Stanisławą i matką żony ? Franciszką. Zamieszkał z rodziną we Wrocławiu, gdzie od razu rozpoczął pracę nad odbudową ze zniszczeń wojennych. Pracował między innymi przy organizacji Wystawy Ziem Odzyskanych, a później, aż do emerytury, w przedsiębiorstwie budowlanym jako księgowy. Zmarł jako wdowiec, pozostawiając po sobie córkę Stanisławę (imię nadano jej na cześć brata Michała ? Stanisława, który zginął w 1920 w wojnie polsko-bolszewickiej w bitwie pod Kołkami na Wołyniu). Na grobie Michała Bartosiewicza umieszczono tablicę upamiętniającą Jego żonę, Annę z Jaremowiczów (1897-1963) oraz Jej matkę Franciszkę Olgę Tarnawską de domo (1871-1973). Informacje o rodzinie Bartosiewiczów zostały opisane w książce "Okruchy życia" autorstwa Stanisławy Bartosiewicz, wyd. AE im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2006 [Stanisława Bartosiewicz].

Zapraszamy na otwarcie wystawy i prelekcję pt. Legiony Polskie 1914?1918, która odbędzie się w Klubie Turysty PTTK, Rynek-Ratusz 11/12, IV piętro w czwartek 5 marca o godzinie 1700.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
295430