Jak zapewne zauważyliśmy, w ostatnich kilku tygodniach, w wielu budynkach na Biskupinie wymienioną starą instalację elektryczną na nową, bezpieczniejszą.
W wielu innych budynkach te prace trwają. Jednakże prace objęły tylko wspólnie używane części budynków (korytarze, piwnice etc.). Zatem w naszych domach i mieszkaniach często nadal mamy starą, od bardzo wielu lat niewymienianą i niesprawdzaną instalację elektryczną. Stan ten rodzi niestety poważne ryzyko awarii i nierzadko jest po prostu niebezpieczny dla domowników i innych mieszkańców budynku.

W tej sytuacji serdecznie zachęcamy Państwa do (systematycznego) sprawdzania stanu instalacji elektrycznej w  Państwa mieszkaniach, klatkach schodowych, piwnicach, pralniach, strychach i w innych pomieszczeniach w obrębie budynków, w których Państwo mieszkacie.

 Warto to zrobić, ponieważ niesprawna instalacja elektryczna może spowodować spalanie się używanych urządzeń (np. komputera, telewizora, pralki, lodówki, zmywarki itd.) a nawet spowodować pożar ze wszystkimi tego skutkami dla Państwa, sąsiadów i innych osób.

Szczególną uwagę należy zwracać na przykład na: tzw. ?mrugające? światło żarówek, nadmierne nagrzewanie się bezpieczników (?gorące? w dotyku, czasami towarzyszy temu specyficzny zapach), wystające przewody elektryczne z tzw. ?puszek? lub gniazd (?kontaktów?), włączników, wyłączników, ich poluzowanie się lub faktyczny brak uziemienia (tzw. ?zera?), słabe styki itd. Są oczywiście jeszcze inne możliwe sytuacje, miejsca (np. gniazda i kable elektryczne ?schowane? za boazerią) i sygnały ostrzegawcze, w których należy zająć się zbadaniem, naprawą lub modernizacją (np. przestarzałej, niewydolnej) instalacji elektrycznej. 

Najlepiej zwrócić się do uprawnionego elektryka o dokonywanie systematycznego przeglądu (sprawdzania) stanu instalacji elektrycznej w mieszkaniu i budynku oraz ponawiać ten przegląd przynajmniej raz w roku. Zapewne cześć z Państwa uważa, że szereg tych czynności można zrobić samodzielnie. Zwracamy jednak uwagę na potencjalne negatywne skutki ich nieprofesjonalnego wykonania. 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
252273