fot. Jowita Gross-Mazurska

 

W październiku podjęliśmy interwencję dotyczącą dziwnej piany, która tworzy się przy Jazie Opatowickim. Na nienaturalnie długo utrzymujące się i płynące z nurtem Odry białe i żółtawe "bałwany" zwracali uwagę spacerowicze oraz wędkarze. Sprawę badał dział chemiczny Straży Pożarnej.

Niestety, aby z całą pewnością sprawdzić co się dzieje, konieczna jest interwencja instytucji dysponujących profesjonalnym laboratorium, mogącym odpowiedzieć na pytanie o dokładny skład chemiczny wody. Sprawa została zgłoszona do nadzoru wodnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Instytucja ta podobno jest świadoma faktu tworzenia się dziwnej piany. Od RZGW otrzymaliśmy informację, że oni również nie mają możliwości ani nie dysponują środkami do przeprowadzenia badań, a sprawę należy zgłosić do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska bądź Sanepidu. Podobno RZGW wystosował zapytanie w tej sprawie.

My także będziemy wysyłać stosowne pisma oraz monitorować  sprawę, aż do uzyskania jasnej informacji o składzie wody i ewentualnym jej skażeniu bądź jego braku.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
243570