Gorąco było podczas sesji Rady Miejskiej 25 lutego. Wśród wielu spraw znalazły się dwie żywo interesujące mieszkańców naszego Osiedla. Najpierw radni w pierwszym czytaniu odrzucili projekt radnych PiS, który zakładał darmowe przejazdy komunikacją miejską dla tych, którzy przesiądą się z aut do tramwajów i autobusów (zamiast biletu wystarczyłby dowód rejestracyjny). Podobny projekt działa w Krakowie, gdzie problem smogu jest równie duży (szczegóły). Pod Wawelem - dla odmiany - radni PO poparli ten pomysł. Najwięcej emocji wzbudziła jednak decyzja w sprawie przeniesienia Gimnazjum nr 20 na Biskupinie.

Liczna grupa rodziców - przedstawicieli Rady Rodziców, dzieci oraz społeczników z naszego Osiedla musiała odczekać długie 7 godzin, ponieważ głosowanie ws. gimnazjum wyznaczono na sam koniec posiedzenia. Ze względu na ciasną salkę, warunki były ciężkie. Brakowało miejsc do siedzenia, gdyż te zajęli... urzędnicy Departamentu Edukacji, co na miejscu ustalili dziennikarze przysłuchujący się obradom ("Panie Dyrektorze, dlaczego pana urzędnicy zajmują ludziom miejsca?" - film).
 
W imieniu Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice interpelację w obronie Gimnazjum planowała złożyć Wiceprzewodnicząca Rady Jowita Gross-Mazurska. Niestety, nie została dopuszczona do głosu. Najwytrwalsi z protestujących pikietowali salę jeszcze podczas głosowania ok. godz. 19 (sesja rozpoczęła się o godz. 12), jednak nic to nie zmieniło. Arytmetyka na sali wzięła górę: za przeniesieniem szkoły zagłosowali wszyscy radni klubu PO-Dutkiewicz (w tym radni z naszego okręgu: Aniszczyk, Rańda i Uhle), wstrzymała się od głosu jedynie radna Obara-Kowalska. Mający większość rajcy klubu urzędującego prezydenta podnosili argument finansowy związany z niżem demograficznym (w szkole uczy się obecnie 150 uczniów na ok. 380 miejsc). Przeciwko byli radni PiS (w tym radni Mieszkała i Maryński z naszego okręgu) oraz bezpartyjny Sebastian Lorenc, dowodząc, że w kwestiach edukacji i młodzieży to nie rachunek ekonomiczny stoi na priorytetowym miejscu. Stosunkiem głosów 20:15 decyzja została podjęta. Czy to oznacza definitywny kres istnienia gimnazjum w dotychczasowej siedzibie przy ul. Pautscha? Rodzice uczniów zapowiadają, że broni nie złożą i będą walczyć nadal...
 
Ponieważ Radzie Osiedla uniemożliwiono przedstawienie stanowiska w tej sprawie podczas sesji plenarnej, poniżej prezentujemy pełną treść interpelacji:

Interpelacja w sprawie planu przeniesienia Gimnazjum nr 20 im. Prof. Alfreda Jahna przy ul. Pautscha 9 we Wrocławiu

Jako Rada Osiedla, będąca reprezentacją lokalnej społeczności, jesteśmy zdania, że Gimnazjum nr 20 wzorowo wypełnia swoją misję oraz na stałe wkomponowało się w edukacyjną mapę Wielkiej Wyspy. Dodatkowo jest jedynym tego typu we Wrocławiu, gdzie kształci się młodzież z zaleceniami m. in. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 dla Wrocławia - Śr
ódmieścia. Każde z tych dzieci ? uczniów Gimnazjum nr 20, w większej szkole by zaginęło, a w kameralnym Gimnazjum nr 20 znaleźli swoje pasje i swoją drogę na przyszłość. W ciągu paru ostatnich lat udało się stworzyć w tej szkole bazę złożoną z wyjątkowej kadry, projektów nauczania i indywidualnego podejścia do uczniów; miejsce, które kształci dzieci osiągające wybitne sukcesy w sporcie, jak również pomaga odkrywać i realizować talenty tym dzieciom, które ze względu na różne problemy nie osiągnęłyby tych wyników w innej placówce.

Osiągnięcia sportowe: Trzech uczniów podczas nauki w Gimnazjum 20 dostało powołanie do młodzieżowych reprezentacji Polski w piłce nożnej ,a dwóch z nich ciągle reprezentuje nasz Kraj na arenie międzynarodowej. Trzech z Absolwentów tego Gimnazjum występuje w rozgrywkach Ekstraklasy, a więc najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Takim wynikiem nie może pochwalić się żadna szkoła we Wrocławiu, a w województwie dolnośląskim tylko gimnazjum z Lubina dorównuje tej szkole. Kolejnym wyznacznikiem pracy kadry i uczniów są turnieje międzyszkolne i tutaj wymienię tylko największy z nich czyli ogólnopolski turniej Coca Cola Cup w piłce nożnej, którego ambasadorem jest Robert Lewandowski, a w którym udział bierze około 4000 reprezentacji szkół gimnazjalnych z całej Polski. W tym też turnieju od 3 lat najniższą lokatą jaką zajmuje ta szkoła to piąte miejsce w województwie dolnośląskim, a w ostatnim roku zajęła 4. miejsce w finałach województwa. Inne osiągnięcia uczniów zawiera zał. nr 1.

Dowodem na wyjątkowość tej placówki jest również zaangażowanie dzieci, rodziców w obronę swojej szkoły. Wcześniej ci sami rodzice i dzieci przy pomocy nauczycieli potrafiły zorganizować zbiórkę podpisów, zapewniających im pozyskanie środków na boisko wielofunkcyjne w programie WBO. Teraz to osiągnięcie chce się im odebrać, co jest rujnujące zwłaszcza dla dzieci, dla ich poczucia potrzeby angażowania się na przyszłość w jakiekolwiek inicjatywy, niszczące dla budowania społeczeństwa obywatelskiego.

ównym powodem przeniesienia gimnazjum jest podobno nierentowność utrzymywania tej szkoły z powodu niepełnego obłożenia. Po pierwsze chciałabym zauważyć, że rentowność nigdy nie była głównym celem prowadzenia szkół, lecz poziom kształcenia i rola wychowawcza, na co kładzie szczególny nacisk obecna Pani Minister Edukacji.

Po drugie, nie można mówić w tym miejscu o niżu demograficznym, ponieważ budujące się osiedle Olimpia Port na 10 000 mieszkańców niebawem będzie potrzebowało gimnazjum. Również dzieci dojeżdżające spoza rejonu mogą zapewnić pełne obłożenie gimnazjum, które posiada atrakcyjną ofertę.

Po trzecie, z moich informacji wynika, że Szkoła zwracała się do Wydziału Edukacji o zwiększenie ilości klas, zwłaszcza gdy zaczęła dysponować odpowiednią bazą i kadrą nauczycielską do tworzenia klas sportowych, nie uzyskała jednak na to zgody. Potrzebę zwiększenia ilości klas opierała właśnie na ilości dzieci zainteresowanych nauką i rozwojem karier sportowych w takim gimnazjum.

Wygląda na to, że szkoła celowo była pozbawiana możliwości rozwoju, co teraz podnoszone jest jako główna przyczyna przeniesienia szkoły. Mieszkańcy obawiają się, że prawdziwym celem jest chęć sprywatyzowania wyremontowanej z pieniędzy miasta, czyli z naszych podatków, szkoły. Padają podejrzenia, kto miałby przejąć tę placówkę. Z powodu niejasnej sytuacji być może są one krzywdzące, również dla tych instytucji. Prosimy o wyjaśnienie tej kwestii.

Nieprawdą jest, że po przeniesieniu sytuacja dzieci nie ulegnie pogorszeniu. Kontakt dzieci, zwłaszcza tych, które z konkretnych powodów wybrały niedużą, kameralną placówkę, z dziećmi dużo starszymi, nie wpłynie korzystnie na ich rozwój i wychowanie, co podkreślają również pedagodzy i nauczyciele. Liceum nr 11 ze swoją bazą sportową (porównanie baz w zał. nr 2) nie zapewni również dzieciom szans na kontynuowanie programów sportowych, które jak wspomniałam, przynoszą takie niezwykłe wyniki.

Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice wyraża sprzeciw wobec planów przeniesienia Gimnazjum nr 20 im. Prof. Alfreda Jahna przy ul. Fryderyka Pautscha 9 we Wrocławiu.

Chciałabym przypomnieć obecnym tu Radnym, że zostali oni wybrani przez obywateli w celu reprezentowania ich potrzeb i spraw. Jest to wasz, Panie i Panowie Radni, przywilej ale i obowiązek .

W tej konkretnej sprawie opinia obywateli jest jasna, precyzyjna i jednoznaczna.

Z poważaniem

Jowita Gross ? Mazurska
Wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
335538