Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście przestrzegają przed ludźmi, którzy wykorzystują Państwa ufność. Przestępcy podają się za pracowników np. gazowni, energetyki, ZUS-u czy MOPS-u. Często kontaktują się telefonicznie podając się za wnuczka, kuzyna czy znajomego i proszą o pomoc finansową. Chcą dostać się do mieszkania w celu szybkiego splądrowania.

 

Złodzieje wykorzystują nieuwagę i kradną rzeczy pozostawione bez odpowiedniego nadzoru. Na terenach ogrodów działkowych czy na cmentarzach proponują pomoc w pracach porządkowych lub ogrodowych.

Ci przestępcy są wyjątkowo uprzejmi i łatwo wzbudzają zaufanie. Interesują ich przede wszystkim pieniądze i cenne przedmioty trzymane w mieszkaniach. Oferują pomoc w celu wzbudzenia zaufania i w nieoczekiwanym momencie wykorzystują Państwa nieuwagę, aby dokonać kradzieży pieniędzy, biżuterii, telefonu komórkowego.

Co robić, aby zminimalizować zagrożenie:

- Nie należy wpuszczać obcych do domu, mieszkania, na teren swojego ogródka.

- Zamykać klatkę schodową, piwnicę.

- Nie należy zgadzać się na proponowaną pomoc, atrakcyjną ofertę finansową, nawet jeśli ktoś jest miły i sprawia wrażenie "Porządnego człowieka".

- Nie powinno się korzystać z oferowanej taniej pomocy przy sprzątaniu, porządkowaniu ogrodów czy wniesienia zakupów do domu. Nie wolno tego robić, bo nie wiemy, czy ta osoba ma dobre, czy złe zamiary.

- Nie wolno przyznawać się, że w domu lub portfelu trzyma się gotówkę.

- Należy potwierdzić wizyty administracji czy innych instytucji. Umawiać się na terminy, kiedy w mieszkaniu będą inni domownicy.

- O wszelkich podejrzanych osobach należy powiadomić policję - to może pomóc zatrzymać ewentualnego sprawcę.

Numery kontaktowe do policjantów znajdą Państwo na ostatniej stronie gazety.

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
334166