Spotkanie w Radzie Osiedla (fot. J. Gross-Mazurska)

 

O problemie tzw. przedogródków, czyli znanych wszystkim ogrodów kwiatowo-warzywnych przed posesjami na Sępolnie, pisaliśmy na łamach NWW nie raz. Problemów z nimi bez liku. Wystarczy przejść się po osiedlowych uliczkach Sępolna, odwiedzić ul. Nullla, Potebni, Kasprzaka, Becka czy Okrzei, by ocenić, w jakim są stanie. 

Jedne faktycznie służą uprawie kwiatów i celom rekreacyjnym, ale inne? dawno już zostały przerobione na przydomowe parkingi. Gdzieniegdzie szpecą krajobraz wiaty i budy lub wybrukowane podjazdy, niekiedy ?bez ładu i składu?. Pierwsze wypowiedzenia umów, z powodu nieprzestrzegania warunków dzierżawy terenu, zostały już wystosowane. Podobnie jak nakazy rozbiórki prowizorycznych garaży. Nie dziwi rozgoryczenie tych, którzy takie pisma otrzymali, ale jest też druga grupa ? są mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć w dzierżawę teren przydomowego ogrodu i podpisać umowę, żeby móc oficjalnie i legalnie dbać o swój kawałek ziemi... ale nie mogą, bo aktualnie jest embargo na wszelkie nowe umowy. Dodając do tego wiele ogrodów, które stoją ugorem ? a widzimy je na co dzień ? mamy obraz i skalę problemu.

Dostrzegając to, Rada Osiedla wystosowała zaproszenie do prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która zarządza ogrodami, aby omówić wszelkie narosłe problemy oraz wypracować strategię postępowania w kwestii najbardziej interesującej naszych mieszkańców ? rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na Sępolnie.

Do spotkania doszło w siedzibie R.O. 21 kwietnia. Magistrat reprezentowali: prezes Wrocławskich Mieszkań Monika Tendaj-Bielawska, prezes Zarządu Obsługi Jednostek Miejskich Anna Prostak, kierownik Wojciech Falejczyk (WM, oddział ul. Skłodowskiej-Curie), oficer pieszy magistratu Tomasz Stefanicki. Debatę prowadził Jacek Przybyło ? Przewodniczący Zarządu Osiedla. Warto odnotować obecność większości radnych oraz kilkunastu mieszkańców, żywo zainteresowanych problemem.

?W tej chwili prowadzimy inwentaryzację na terenie Sępolna?, poinformowała prezes Tendaj-Bielawska. ?Nie jest jednak tak, że wzywamy każdego i bez powodu ? wzywamy tych, którzy łamią warunki umowy. Jeżeli gdzieś stoi buda lub wiata, to nie możemy nie reagować?. I dodała, że wrocławskie media, zwłaszcza jedna z gazet, na bieżąco opisują ten problem, kontrolując, ile wysłano wezwań, nakazów rozbiórek itp. Jest też niemała grupa mieszkańców, którzy przysyłają doniesienia na sąsiadów, parkujących swoje auta w ogrodach.

?Wyrzucicie auta z ogrodów, nawet jeśli słusznie, to co się z nimi stanie? Oczywiście, powędrują na ulice, pogarszając i tak fatalną sytuację parkingową?, padł głos sali. Ta podnoszona od dawna kwestia stała się wstępem do debaty nad wcieleniem w czyn wniosków z ?chodnikowych? konsultacji społecznych, jakie trwały jesienią 2015 r. Przypomnijmy, że chodziło o znalezienie najlepszego sposobu na uwolnienie chodników od parkujących aut oraz poprawienie sytuacji z brakiem miejsc parkingowych. Teraz piłeczka jest po stronie mieszkańców i ich reprezentacji ? Rady Osiedla. ?Czekamy na uchwałę, na podstawie której miasto będzie działać?, przedstawił zdanie magistratu oficer pieszy Tomasz Stefanicki.

?Nie możemy arbitralnie zadecydować za całe Osiedle ponad głowami mieszkańców danej ulicy. Owszem, były jesienne konsultacje, ale czy zdanie przybyłych na nie kilku lub kilkunastu mieszkańców ulicy Potebni musi być reprezentatywne dla ulicy Becka czy Nullo??, zauważyli radni.

 Po burzliwej dyskusji uzgodniono, że  w pierwszej kolejności w sprawie wyrażenia zgody na konkretny projekt zmniejszenia przedogródków i wydzielenia z nich 5 metrów wraz z wykonaniem ażurowego utwardzenia przeznaczonych na nowe miejsca parkingowe muszą wypowiedzieć się mieszkańcy poszczególnych ulic. Jest na to wstępna zgoda miejskiego konserwatora zabytków. Po uzyskaniu wniosków od mieszkańców i potwierdzeniu przez konserwatora Rada w trybie pilnym podejmie stosowaną uchwałę. Klikając tutaj można dowiedzieć się, jak złożyć wniosek, w którym wskażemy wybraną przez siebie ulicę do programu pilotażowego.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
295453