317 podpisów w ciągu zaledwie kilku dni - tyle zebraliśmy pod petycją do Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej z pętli ?Bartoszowice? trasą biegnącą ulicami Olszewskiego i Wróblewskiego w kierunku centrum miasta. Zebraliśmy, a w zasadzie zebrali sami mieszkańcy ? i to w tym najcenniejsze. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy obywatelskiej postawy pani Salomei Włostowskiej z ul. Bacciarellego *- inicjatorce akcji oraz paniom: Lucynie Augustowskiej, Kindze Pilarskiej i Władysławie Leś z zakładu fryzjerskiego przy Bacciarellego 17, które pomogły zebrać tak pokaźną liczbę głosów poparcia pod apelem.

Profil "Nie dla likwidacji linii E" na portalu społecznościowym facebook.com, z którego pochodzi powyższe zdjęcie, polubiło już ponad 1440 użytkowników. Pokazuje to, że liczba osób, którym przywrócenie komunikacji autobusowej z Bartoszowic przez Biskupin i Dąbie jest zdecydowanie większa, niż liczba podpisów, które posłaliśmy tym razem Prezydentowi.

 

Do akcji przyłączyli się również społecznicy i seniorzy - podopieczni Fundacji na rzecz Emerytów i Osób Niepełnosprawnych ?Pro Homine? z ul. Olszewskiego. Na listach widnieją podpisy mieszkańców Bartoszowic, Biskupina - tych najbardziej zainteresowanych powrotem autobusów, ale także Sępolna, Dąbia oraz wiele podpisów studentów, mieszkających w akademikach oraz wynajmujących stancje na terenie naszego Osiedla. Dla nich wszystkich autobus pospieszny E, jakim długie lata dojeżdżaliśmy do centrum miasta, oznaczał jedno - szybkość i wygodę.

fot. "Nie dla likwidacji linii E" - profil na portalu facebook.com

 

Dlaczego petycja o powrót autobusów na Bartoszowice jednoczy tak wielu mieszkańców, od emerytów po studentów? Odkąd miasto zlikwidowało linię pospieszną E, na Bartoszowicach pozostała tylko jedna linia autobusowa - 146, jeżdżąca rzadko, a w dodatku kursująca przez Sępolno, gdzie już po dwóch przystankach dubluje się z linią 145. To nie znaczy, że nie jest ona potrzebna - jest, choćby ze względu na LO nr XI przy ul. Spółdzielczej, pobliski kościół parafialny Św. Rodziny i ważną ulicę Dembowskiego, tym niemniej wraz ze zniknięciem linii E, zniknęły zupełnie autobusy z ul. Olszewskiego (linia zastępcza 701 była przewidziana tylko na czas remontu). A to właśnie przy Olszewskiego znajduje się duża przychodnia lekarska, z której korzysta większość starszych osób z Bartoszowic. Jest też apteka, są banki, jest ciąg handlowy. I w drugą stronę - starsi mieszkańcy z Dąbia czy Biskupina chcą mieć możliwość bezpośredniego dojechania do jedynego na Osiedlu supermarketu położonego przy samej pętli "Bartoszowice". Wraz z końcem kursowania linii zastępczej 701 pozostały im tramwaje, przesiadki lub po prostu własne nogi. A w pewnym wieku nie każdemu, niestety, starcza sił.

W piśmie do Prezydenta Miasta zaakcentowaliśmy jeszcze jedną kwestię. Wszystkie autobusy MPK są obecnie niskopodłogowe, tramwaje - już nie wszystkie. Dla osób niepełnosprawnych, starszych, często schorowanych lub o ograniczonej sprawności ruchowej, to sprawa kluczowa. W dodatku tramwaje dojeżdżają tylko do pętli ?Biskupin?. Wiadomo, że plany przedłużenia linii tramwajowej do Bartoszowic, o których dyskutowano w ostatnich latach, nie będą w najbliższym czasie realizowane. Nie ma tyle pieniędzy, miasto ma inne koncepcje - rozumiemy. Ale być może uda się przywrócić coś, co przecież już istniało i działało sprawnie!

Te kilkaset podpisów to tylko źródełko z rzeki głosów popierających inicjatywę - wiemy to chociażby z organizowanych wcześniej akcji w sprawie przywrócenia linii E. Teraz piłka jest po stronie urzędników. Może powrót autobusu E, może przedłużenie linii C, może jeszcze inne rozwiązanie? Niczego nie chcemy narzucać. Chcemy natomiast mieć poczucie, że ktoś nas - mieszkańców słucha, a oprócz świetnych, spektakularnych inwestycji na europejską skalę, magistrat interesuje się także przyziemnymi, codziennymi problemami mieszkańców.

"Wyrażamy nadzieję, że potrzeby mieszkańców naszych Osiedli nie są Panu Prezydentowi obce" - zakończyliśmy w piśmie, które niebawem trafi na biurko prezydenta Rafała Dutkiewicza.

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
335530