Pewnie chcesz by Twoje dziecko było szczęśliwe. By potrafiło o siebie zadbać, powiedzieć ?nie?, gdy ktoś zaproponuje mu papierosa, alkohol czy narkotyki. Pewnie chcesz, by miało dobre relacje z innymi, odnosiło się z szacunkiem do innych. Wszystko to można nazwać jednym słowem: asertywność. To postawa względem siebie i innych, umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z drugą osobą, bez naruszania jej praw. W największym skrócie asertywność zawiera się w stwierdzeniu ?Ja jestem ok, Ty jesteś ok?.

 

Asertywność to nie agresja, bo ta polega na przekraczaniu granic drugiej osoby, na stawianiu własnych praw, potrzeb, celów ponad prawami, potrzebami czy celami drugiej osoby. W przypadku zachowań agresywnych różne sytuacje są traktowane jako pole walki, a celem staje się wygrana własna i pokonanie innych. Życie w ciągłej walce nie jest niczym przyjemnym.

Asertywność to także nie uległość. Zachowując się tak, nie bronię i nie respektuję własnych praw, pozwalam innym je łamać. Interesy innych stawiam ponad swoimi, rezygnując z własnych pragnień i potrzeb.

Czy jesteś asertywny? Czy potrafisz na własnym przykładzie pokazać dziecku, jak szanować siebie i innych, jak dbać o swoje prawa, nie naruszając przy tym praw drugiej osoby? Dzieci w dużej mierze uczą się przez naśladowanie. Patrzą na swoich najbliższych w różnych sytuacjach. To, jak się zachowujesz, ma olbrzymi wpływ na to, jak będzie się zachowywać Twoje dziecko.

Czy pozwalasz swojemu dziecku na zachowania asertywne? Czy budujesz w nim poczucie własnej wartości, godności osobistej przez respektowanie jego zdania, opinii, wyborów? Trudno oczekiwać, że ucząc dziecko, by było uległe w kontakcie z nami, nagle w sytuacji z rówieśnikami, będzie zachowywało się asertywnie. Jak ktoś, kto jako dziecko obserwuje głównie zachowania agresywne lub uległe, ma w dorosłym życiu wiedzieć, jak inaczej zadbać o swoje prawa? 

Asertywność nie jest wrodzona ? to konkretne zachowania, sposób myślenia o sobie i o świecie. Na szczęście możemy uczyć się jej na każdym etapie naszego życia. Jeżeli potrzebujemy wsparcia, warto skorzystać z szerokiej oferty warsztatów rozwijających tą umiejętność, aby potem móc przekazać ją naszym dzieciom.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
258033