fot. Andrzej Okonek

Straż Miejska to instytucja powoływana i utrzymywana przez gminę, czyli wspólnotę mieszkańców, w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. 

Praktyka funkcjonowania straży miejskich w większych miastach, w tym we Wrocławiu, odeszła dziś daleko od tej prostej idei. Straż Miejska kojarzy się dziś obywatelom przede wszystkim z funkcjonariuszami polującymi na nieprawidłowo zaparkowane lub zbyt szybko jadące samochody i nakładającymi wysokie kary. 

Najnowszy Raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje wyraźnie, iż ?zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza tych przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale przede wszystkim chęcią pozyskania pieniędzy do ?gminnej kasy?.

Stanowczo sprzeciwiam się takiej formie działalności Straży Miejskiej. Nie powoduje ona zwiększenia bezpieczeństwa publicznego, lecz służy jedynie doraźnemu łataniu dziury budżetowej miasta. Kierowców jadących zbyt szybko lub źle parkujących powinna karać nie Straż Miejska, lecz policja. 

Czy Straż Miejska jest więc nam potrzebna?

Tak - jest bardzo potrzebna. Musi tylko zająć się tym, co stanowi jej istotę, a mianowicie zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańca w jego bezpośrednim otoczeniu - na osiedlowym podwórku, na przejściu dla pieszych prowadzącym do szkoły. Straż Miejska ma skupić się na walce z plagą drobnego wandalizmu, chuligaństwa oraz szczególnie dokuczliwych rodzajów kradzieży: ograbiania altanek działkowców i masowo ginących rowerów. 

Zwracam także szczególną uwagę na konieczność zaangażowania Straży Miejskiej w działania proekologiczne. Od chwili wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej, znaczna część wrocławskich terenów zielonych, szczególnie tych znajdujących się na obrzeżach miasta, zamienia się w szybkim tempie w nielegalne wysypiska śmieci - szpecące krajobraz, zagrażające zdrowiu i trudne do usunięcia.

Realizacja tych prostych i oczywistych zadań nie wymaga specjalnych nakładów finansowych. Wystarczą zmiany organizacyjne i przesunięcie tkwiących za biurkiem funkcjonariuszy na ulice Wrocławia. 

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
335528