Prowadzona przeze mnie kampania samorządowa uświadomiła mieszkańcom, że nasze miasto znalazło się w trudnej sytuacji. Po raz pierwszy we Wrocławiu zaczęło się otwarcie mówić o problemach wynikających z olbrzymiego zadłużenia Wrocławia, które skutkują bezpośrednio najwyższymi w Polsce opłatami za śmieci, najwyższymi podatkami lokalnymi, archaiczną i niedoinwestowaną komunikacją miejską, brakiem miejsc w żłobkach i przedszkolach. *A w najbliższej perspektywie Magistrat planuje wprowadzenie uchwalonego już podatku od deszczówki, czy sprzedaż kolejnych linii komunikacji miejskiej (12% kilometrażu linii już sprzedano firmie Adam Michalczewski, w tym linię pospieszną ?A?).

 

Dlatego musimy postawić sobie pytanie: dokąd zmierza Wrocław ? W toku kampanii wyborczej pokazałem prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi ?czerwoną kartkę? za doprowadzenie Wrocławia na skraj bankructwa, za brak transparentności jego rządów, za nepotyzm w urzędach               i spółkach miejskich, za zły stan komunikacji miejskiej oraz środowiska. Teraz dołożę do tego moją krytyczną ocenę projektu budżetu Wrocławia na 2015r., w którym m.in. zmniejsza się ilość środków na gimnazja (o 1mln zł), licea (o 4mln zł), szkoły zawodowe (5 mln zł), oczyszczanie miasta (o 4 mln zł), ochronę zabytków  (o 1,4 mln zł), schroniska dla zwierząt (o 100 tys. zł)                  i ochronę powietrza (o 0,5 mln zł), a planuje się wielomilionowe wydatki na kolejne igrzyska, takie jak World Games 2017. Obserwuję narastającą tendencję do ukrywania  informacji o wydatkach Miasta w projektach budżetu Miasta: np. w 2015 roku  zamierza się wydać 232 mln na zakup                  i objęcie udziałów oraz dopłaty w spółkach miejskich bez rozpisywania na poszczególnych beneficjentów. Jednocześnie, Rafał Dutkiewicz z powodu ogromnego deficytu Miasta, zaplanował zaciągnięcie kolejnych 275 mln kredytów i pożyczek. Dodatkowo, w maju i lipcu tego roku zaciągnięto 150 mln tzw. ?chwilówek? z terminem płatności na 31 grudnia 2014r., a na 2015 rok z powodu ryzyka utraty płynności finansowej zaplanowano aż  400 mln  ?chwilówek?(!) ?  to ponad 10% budżetu! 

Co gorsza, mimo tak niekorzystnej sytuacji, Rafał Dutkiewicz nie przewiduje żadnych działań ratunkowych, związanych z uzdrowieniem finansów Wrocławia. Taka nieodpowiedzialna polityka nieuchronnie doprowadzi nas do bankructwa.  

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
270818