Podczas tegorocznego VIII Festiwalu Bajkopisarzy ?Piernikowa Chata? stu piętnastu miłośników baśni, uczniów ponad dwudziestu wrocławskich i podwrocławskich szkół podstawowych, wysłało swoje prace na konkurs. Na finałowej Gali _(27 marca 2015 r.) w Ośrodku Działań Twórczych Światowid _dziesiątka młodych bajkopisarzy rywalizowała o tytuł najlepszego Bajarza Piernikowej Chaty, opowiadając swoje napisane na konkurs baśnie publiczności, którą stanowili koleżanki i koledzy z ich szkół.

 

Występy oceniało jury w składzie: Barbara Gawryluk (autorka książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarka Radia Kraków), Anna Krysiak (bibliotekarka MBP, filia 37) i Natalia Kawczak (instruktor teatralny; ODT Światowid). Publiczność także miała głos w przyznawaniu nagród i jako dziecięce jury brała udział w plebiscycie.

Każda z opowieści zapowiadana była poprzez krótką teatralną scenkę w wykonaniu młodzieżowego Teatru Coś Więcej (ODT Światowid). Niektórzy uczestnicy, by jeszcze bardziej zainteresować odbiorców swoją baśnią wykorzystywali dodatkowe środki wyrazu jak np. prezentacje obrazków czy animacji ilustrujących opowieść.

Nawet w przerwach imprezy nikt na pewno nie _narzekał na nudę. Po pierwszej części konkursu wszystkie dzieci na sali częstowane były piernikami (bo trudno sobie przecież wyobrazić Piernikową Chatę bez pierników), a po zakończonym konkursie i rozegraniu się plebiscytu publiczności swój artystyczny program rozpoczęła para znakomitych wrocławskich komików ? Anna i Jim Williamsowie. Zabawa na scenie umilała dzieciom czas oczekiwania na rozstrzygnięcia jurorów.

Ale czas przyszedł i na nie. Nagrody od publiczności wręczali jej przedstawiciele. W konkursie na Najlepszego Bajarza Jury dziecięce nagrodziło:

Zuzannę Kiczak, kl. 6A SP nr 42, za opowieść ?Rudy spryt w butach?

Kacpra Kuźmińskiego kl. 5 SP 91, za opowieść_ ?Zawodna pamięć?

Joannę Galik, kl. 4 SP nr 47, za opowieść_ ?Słodka planeta Jasia i Małgosi

Jury ekspertek w dużym stopniu zgodziło się z werdyktem dzieci, bo swoje nagrody przyznało:

Zuzannie Kiczak, Magdzie Tytoń (kl. 5B SP nr 47, za opowieść ?Wady i zalety etykiety?) i Joannie Galik. Indywidualne wyróżnienie od pani Barbary Gawryluk otrzymała: Amelia Maj, kl. 4A SP nr 20, za tekst ?Sroka Złodziejka?

Piernikowa Chata miała jeszcze specjalną nagrodę dla dzieciaków ? udział w warsztatach literackich prowadzonych przez gościa festiwalu - Barbarę Gawryluk. Czterogodzinne zajęcia poświęcone były konstruowaniu słuchowiska. Dzieci do pracy na warsztatach wybrały na drodze głosowania _konkursowy tekst Magdy Tytoń ? ?Wady i zalety etykiety?. Podczas zajęć powstał nie tylko tekst słuchowiska, ale i jego nagranie. Po zmontowaniu całości _w studiu Radia Kraków pani Barbara obiecała przesłać słuchowisko dzieciom na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania!

Fotografie: Damian Janus

 

Joasia Galik w swojej opowieści wypadła przekonująco i bardzo naturalnie!

 

Magda Tytoń opowiada zabawną historię, której bohaterem jest niepozorny i pozbawiony kolorowej etykietki keczup

 

Nagrodzona i przez publiczność i przez dzieci Zuzanna Kiczak opowiada o kocim rudym sprycie. Lalkę kota zrobił tato Zuzi!

 

Anna i Jim Williamsowie podczas swojego programu w stu procentach zawładnęli sercami dzieci!

 

Dziesiatka bajkopisarzy odbiera dyplomy i nagrody za pisemny etap konkursu

 

Plebiscyt dziecięcego jury przeprowadziły Patrycja Czyżewska-Soroko i uczestniczki prowadzonego przez nią zespołu teatralnego Coś Więcej

 

Amelia Maj odbiera specjalne gratulacje za swój tekst od pani Barbary Gawryluk.

 

Jury ekspertek: od prawej Barbara Gawryluk, Natalia Kawczak, Anna Krysiak

 

Szczęśliwa Joasia Galik z dwiema nagrodami (w środku) także zachwyciła i ekspertów i publiczność opowieścią o słodkiej planecie Jasia i Małgosi

 

Najlepsi Bajarze Piernikowej Chaty 2015: od prawej Amelia Maj, Magda Tytoń, Joasia Galik, Kacper Kuźminski, Zuzanna Kiczak oraz jurorki.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
278825