Dom kultury istniał na Wielkiej Wyspie już od lat 60. minionego wieku. Najpierw w poparafialnych salach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego im. króla Gustawa Adolfa na Sępolnie, potem współtworząc z kinem Światowid jedną instytucję. Od 2001 roku rezyduje na Biskupinie przy ul. Sempołowskiej 51A jako Ośrodek Działań Twórczych Światowid. 

 

Kino Światowid

Kościół Ewangelicko-Augsburski im. króla Gustawa Adolfa we Wrocławiu został zbudowany w dzielnicy Sępolno w latach 1932-1933. Zaprojektował go Albert Kemter (wygrał konkurs na projekt ogłoszony przez Radę Kościelną).  Świątyni  nadano imię Pamiątkowego Kościoła Gustawa Adolfa na cześć króla Szwecji, Gustawa Adolfa Wazy, który walczył po stronie protestanckiej w wojnie trzydziestoletniej i poległ w 1632 w bitwie pod Lützen. Kościół został zbudowany z cegły w stylu modernistycznym, pomyślany jako nowoczesny typ bazyliki z frontową wieżą.

Po II wojnie światowej obiekt objęły władze Zarządu Gospodarki Komunalnej dzielnicy Śródmieście. W latach 50-tych główną, dużą salę byłego kościoła wyremontował Zarząd Kin i dzięki temu osiedle otrzymało własne kino! Dział miejski Słowa Polskiego ogłosił wówczas konkurs na nazwę a wygrał go uczeń siódmej klasy, znajdującej się nieopodal Szkoły Podstawowej nr 45. Kino nazwano "Światowid".

Dzielnicowy Dom Kultury Śródmieście

W latach 60.  radni miasta,  postanowili wykorzystać pomieszczenia byłej parafii i przeznaczyć je dla młodzieży na cele oświatowe i kulturalne. Gmina Kościołów Ewangelickich nie stwarzała w tej sprawie problemów ? miała sporo obiektów kościelnych na terenie Wrocławia, a wiernych nie tak wielu. Dzielnicowy Dom Kultury Śródmieście rozpoczął swoją działalność we wrześniu 1965 roku. Odbyła się wówczas uroczystość Dnia Działacza Kultury, inaugurująca rok kulturalny, połączona z otwarciem nowej placówki. Pierwszym kierownikiem Ośrodka została Pani Elżbieta Tomalanka, piosenkarka i doskonały organizator.

W tamtym czasie Ośrodek starał się przybliżać mieszkańcom arkana wielkiej sztuki, organizując recitale i spotkania z artystami oraz ludźmi nauki. Pojawiały się też wtedy w programie imprezy  okolicznościowe  jak  np. po raz pierwszy obchodzone  w Polsce Święto Babci (najmłodsza wówczas babcia liczyła 36 lat a najstarsza 96), czy Święto Ojca. Rezydujący na Sępolnie dom kultury był gospodarzem festynu ?Dzień Sępolna", podczas którego młodzież brała udział nie tylko w konkursach wiedzy na temat swojej dzielnicy, ale też angażowała się również w sprzątanie osiedla.

 

 

Śródmiejskie prezentacje

W latach 70. Domem Kultury Śródmieście kierowała  Krystyna Hofman-Liandzis, dzięki której w czasie remontu obiektu dobudowano przybudówkę z przeznaczeniem na kawiarnię i miejsce kameralnych spotkań mieszkańców. Wtedy także zadbano o architekturę wokół budynku, powstały przepiękne rabaty kwiatowe, zasadzono krzewy oraz drzewa. Popularną wrocławską imprezą były wówczas ?Śródmiejskie Prezentacje? ? ukazujące dorobek Śródmieścia w dziedzinie produkcyjnej, kulturalnej i sportowej. Dzielnicowy Dom Kultury Śródmieście brał w nich czynny udział, organizując nie tylko występy zespołów na scenie pod Iglicą, ale też niezwykłe wystawy. Do nich należała niewątpliwie "Parada psich piękności" - wystawa psów nierasowych przed Halą Ludową. Komisji jurorów przewodniczył sam Antoni Gucwiński!

Ośrodek mógł już w tamtym czasie pochwalić się m.in teatralnymi sukcesami. "Przez dwa dni trwał w WDK wojewódzki przegląd najlepszych amatorskich scen województwa i Wrocławia. (?) W kategorii lalek przeznaczono także nagrodę II teatrowi ?Figielek? DDK Śródmieście za spektakl ?Orzeszek? *w reżyserii Haliny Gawłowskiej." Gazeta Robotnicza 14.06.77

Teatr Lalkowy Figielek, prowadzony w DDK Śródmieście na przełomie lat 70. i 80. przez Halinę Czyżewską (wcześniej Gawłowską, (na zdjęciu widzimy panią Halinę biorącą udział w Feriadzie) nagradzany na przeglądach wojewódzkich oraz duma dzisiejszego Światowida - teatry Ene Due Rabe, i Coś Więcej Patrycji Czyżewskiej-Soroko, wielokrotnie przywożące nagrody z ogólnopolskich festiwali, to wyraz nie tylko wielkiej miłości do teatru i ogromnego talentu w prowadzeniu dziecięcych teatralnych zespołów obu instruktorek, ale także przykład prawdziwej zawodowej pasji pielęgnowanej przez lata i dziedziczonej z mamy na córkę!

Trudne czasy dla kultury

W okresie stanu wojennego kierownikiem Domu Kultury został Ryszard Olbert, któremu przyszło pracować w bardzo trudnych warunkach. Nastał czas strajków, ludzie mniej interesowali się kulturą, a z powodu trudnej sytuacji gospodarczej w kraju brakowało też środków finansowych na jej rozwój. Mimo tego niełatwego okresu placówka działała nadal. Wystartowały wtedy np. Spotkania Modelarskie, impreza, która przez następne lata stała się flagowym międzynarodowym festiwalem Ośrodka, skupiającym modelarzy z Polski, Czech i Niemiec. Sekcja Modelarska, dzięki pasji Ryszarda Olberta funkcjonuje w Światowidzie pod jego kierunkiem do dziś.

 

Dom Kultury Światowid

Pod koniec lat 80. szefową została pani Bożena Barska. To za jej kadencji odbywały się w Ośrodku np. spotkania Klubu Wysokich. Pani dyrektor także w nich uczestniczyła, mimo filigranowej postury. Przełomowe dla  domu kultury okazały się być lata 1991-1996. Ich początek to czas fuzji ? właśnie od stycznia 1991 roku rezydujące obok siebie Kino Światowid i Dom Kultury Śródmieście na mocy prawnych umów stały się jedną instytucją ? Domem Kultury Światowid. Natomiast rok 1996 przypieczętował powrót obiektu, w którym mieściła się siedziba Światowida do dóbr Parafii Ewangelicko-Augsburską św. Krzysztofa we Wrocławiu. Rada Miasta Wrocławia zobligowała jednak Zarząd Miasta do zapewnienia w ciągu 5 lat nowej siedziby Domowi Kultury. W ciągu tych lat "Światowid" istniał nadal lecz w bardzo "okrojonej" formie. Zmniejszona została liczba sekcji, z niektórych imprez trzeba było w ogóle zrezygnować.

Jesteśmy na Biskupinie

Nową siedzibą  Ośrodka stało się skrzydło budowanej wówczas szkoły podstawowej nr 91 przy ul. Sempołowskiej na Biskupinie. Jednak na jej odbiór trzeba było poczekać do końca roku 2001 i jakoś przetrwać te pięć lat! Od 1997 r. dyrektorem Światowida jest jego obecna szefowa - Izabela Miszczyk. Nie miała ona łatwego startu, bo Ośrodek (po przejęciu budynku przez Kościół) działał na znacznie zmniejszonej powierzchni.

Na rok przed odebraniem nowego obiektu zmieniły się także zasady finansowania instytucji kultury. Tak, więc placówki kulturalne przestały być instytucjami budżetowymi, a zyskały możliwość samodzielnego zarobkowania. Nowy status Ośrodka przełożył się również na zmianę jego nazwy i tak od kwietnia 2000r. rozpoczął swoje istnienie Ośrodek Działań Twórczych "Światowid".

Koncerty, festiwale, warsztaty

Dziś Światowid stara się mocno wpisywać w życie kulturalne Wrocławia, organizując festiwale (Wrocławski Festiwal Form Muzycznych), konkursy (Piernikowa Chata), warsztaty (Artystyczne Warsztaty Wokalne) koncerty (Zdolny Wrocław gra na Wielkiej Wyspie) oraz prowadząc niemal 30 sekcji artystycznych. Działają tu pracownie plastyczne (witrażu, ceramiki, malarstwa i rysunku, grafiki warsztatowej i rzeźby w tworzywie ceramicznym), zespoły teatralne, muzyczne, taneczne, jak i hobbystyczne.

Ośrodek z roku na rok poszerza i urozmaica swoją ofertę, wprowadzając nowe imprezy (ostatnio m.in. stałe cykle koncertowe muzyki klasycznej i z obszarów jazzu) oraz nawiązując współpracę z uznanymi artystami (m.in Martą Lech, laureatką m.in. 4 Międzynarodowego Triennale Grafiki i Rysunku w Bangkoku, czy Rytisem Konstantinaviciusem - rekordzistą Guinnessa, autorem największego naczynia ceramicznego na świecie).

Światowid ? wszystkie strony kultury

Dzięki współpracy Światowida ze Stowarzyszeniem Teatralnym Pieśń Kozła od trzech lat Biskupin staje się przez tydzień najbardziej kolorowym osiedlem Wrocławia, goszcząc małych artystów z całego świata w ramach artystycznych warsztatów. Półfinałowy pokaz dzieciaków  z Brave Kids ściąga do Ośrodka rzesze publiczności z całego miasta. Ogromną popularnością cieszą się i inne wydarzenia propagujące poznawanie odmiennych kultur jak Szczypta Orientu (spektakle tańca arabskiego przygotowywane przez Małgorzatę Mahtab Plutę), czy Ethnos - kultury świata. Tegoroczne Ethnos z udziałem Jose Torresa zawiodło wrocławian aż na gorącą Kubę!

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
252268