Z wielkimi kłopotami już od niemal roku borykają się mieszkańcy ul. Godebskiego. Od kiedy dom nr 9 zmienił właściciela (wiosną 2015 r.) sąsiedzi feralnego budynku nie tylko muszą znosić spore niedogodności, ale wręcz żyją w strachu o swoje własne bezpieczeństwo. 

W kwietniu dom przy Godebskiego 9 przejął nowy nabywca, który z kolei wynajął posesję firmie Sennahaus Magdalena Kątnik. Od tej chwili, jak relacjonują mieszkańcy okolicznych domów, rozpoczął się "koszmar nieprzespanych nocy i zaburzonego spokoju". Nie mówimy tu o jednym czy nawet kilku głośniejszych epizodach, ale całej serii zdarzeń.

Sąsiedzi skarżą się na wiele niedogodności: trzaskające drzwi i głośne, hałaśliwe zachowania. W internecie bez trudu znajdziemy informację o rodzaju działalności, którą prowadzi najemca domu: ?Witamy gości przybywających do Wrocławia w celach turystycznych, biznesowych jak i pracowników przyjeżdżających do pracy? - zaprasza witryna firmy Sennahaus, informując, że lokalizacja znajduje się właśnie na Sępolnie. Niewysoka cena przyciąga gości, nierzadko większe grupy. Przy Godebskiego 9 firma w pełni oficjalnie wynajmuje pokoje gościnne. 

Ta gościnność w budynku szeregowym, zamieszkanym "przez ścianę" przez mieszkającą tam od lat rodzinę, stała się utrapieniem dla najbliższych sąsiadów wskutek pokaźnej i zmieniającej się stale liczby hotelowych osób. Chodzi tu o proste, życiowe sytuacje: stale trzaskające drzwi, późne powroty do domu, głośne zachowania gości  w budynku o cienkich ścianach, przesuwanie mebli, a nawet nocne kąpiele w łazienkach o kiepskiej jakości, z tanią armaturą. Jakiego rodzaju sprzęt musi być zainstalowany przy Godebskiego 9, skoro sąsiedzi opowiadają: - Słyszymy przez ściany syczące i zgrzytające baterie łazienkowe. Jak to się dzieje, że nie słyszeliśmy przez lata poprzednich baterii? 

Goście - jak to goście - przyjeżdżając nie są świadomi całej sytuacji i zachowują się głośno, czy to w domu, czy w ogrodzie, czy na balkonach. Oczywiście każdy czasem się bawi, zawsze może się też zdarzyć głośna rozmowa, ale mieszkańcy Godebskiego takie ?czasem? mają na co dzień. Wyjątkową uciążliwością dla sąsiadów jest smród papierosowego dymu. Goście palą na balkonach i w ogródku, a dym doskwiera sąsiadom. Z tego wynika również realne zagrożenie: niedopałki papierosów, wyrzucane przez okna z piętra, lądują często na pokrytym papą dachu ? a to rodzi zagrożenie pożarowe. Zdarzało się na przykład, że podczas głośnych, zakrapianych imprez, pijani goście przechodzili przez sąsiadujące ze sobą balkony na balkon sąsiadów.  

Jak do tych zarzutów odnosi się właścicielka firmy Sennahaus, Magdalena Kątnik? Zarzuty wobec firmy nazywa "wymysłami". W rozmowie z NWW stwierdziła, że to odwiedzający jej hostel goście muszą znosić niedogodności, bo to sąsiedzi pukają w ściany i wymyślają im.  Zarzeka się, że w prowadzonym przez nią domu obowiązuje cisza nocna od godz. 22. Przekonuje też, że zawsze jest skłonna do ugody. Tymczasem, jak podają sąsiedzi, przestrzeganie ciszy nocnej nie jest przez właścicielkę egzekwowane. 

Mieszkańcy podjęli próbę rozmowy z firmą. Opowiadają, że spotkali się z agresywną reakcją: grożono policją, sądem i pozwami o odszkodowanie (takie same groźby zostały skierowane przez pełnomocnika firmy wobec naszej redakcji). Najemca budynku, według sąsiadów, wyjątkowo obraźliwie odniósł się do prób rozwiązania sporu. Mieszkańcy sprawę zgłosili na policję, gdzie poradzono, by skierować ją do sądu, jeśli przedsiębiorca nie usunie przyczyn zakłóceń. Firma Sennahaus, jak poinformowała nas właścicielka, również złożyła zawiadomienie do prokuratury. 

Sąsiedzi domu przy Godebskiego 9 szukali pomocy również w straży pożarnej. Wezwali ich, kiedy na pokrytym papą dachu zauważyli niedopałki papierosów. Strażacy zareagowali zdecydowanie. Uznali, że dom nie jest użytkowany jako dom jednorodzinny i w związku z tym powinien funkcjonować na innych zasadach. Sprawą zajął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wszczął postępowanie mające na celu ustalenie, czy rzeczywiście doszło do zmiany sposobu użytkowania budynku. 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
243511