Zawsze Uśmiechnięty Leon Marczewski

 

Na naszym osiedlu nie brakuje miejsc, gdzie można zaopatrzyć się w coś słodkiego, gdy brak czasu, chęci czy umiejętności, aby samodzielnie zająć się pieczeniem. Jednym z nich była do niedawna skromna, choć legendarna, Ewelinka ? mała cukiernia na rogu ul. Plater i Dembowskiego. 

 

Ci z nas, którzy w latach osiemdziesiątych spacerowali ulicami Sępolna zapewne jeszcze pamiętają niedzielne przedpołudnia, kiedy długie kolejki ustawiały się wzdłuż ul. Dembowskiego, licząc na świeży kawałek strucli z makiem, drożdżówki czy babki wrocławskiej. Ewelinka cieszyła się wtedy w okolicy pozycją monopolisty. Lecz nie był to jedyny powód jej popularności.

Kiedy piętnaście lat temu lokalny dodatek ?Gazety Wyborczej? ogłosił plebiscyt na ulubione miejsca, w tym ulubioną cukiernię, Ewelinka zwyciężyła w cuglach, deklasując ówczesną miejską pierwszą ligę ? Tutti Frutti oraz Witaminkę. A były to czasy, kiedy, żeby zagłosować, należało podjąć trud wyprawy do skrzynki pocztowej. 

Założyciel i wieloletni właściciel Ewelinki, pan Leon Marczewski przywiózł swój dyplom cukierniczy, recepturę i wiedzę ze Lwowa, gdzie terminował w zawodzie cukiernika. We Wrocławiu pracował najpierw na wrocławskim rynku, a Ewelinka była zwieńczeniem jego zawodowego życia. Prowadził ją z żoną, panią Janiną, która witała klientów zza lady jeszcze wiele lat po jego śmierci. Był to biznes rodzinny, w cukierni można było spotkać również córkę i wnuki założycieli. 

Niestety lokal znika z mapy dzielnicy. Budził w wielu z nas sentyment wraz ze swoim nieśmiertelnym wystrojem i nieśmiertelną wagą szalkową. Ale sentyment nie zawsze sprawdza się w biznesie. 

Cukiernia, która mieściła się tutaj od lat osiemdziesiątych na stale wpisała się we wspomnienia mieszkańców. 

Obecnie właściciele szukają najemcy lokalu. Zainteresowanym podajemy numer telefonu 733 885 358.

Zdjęcie działającej działającej jeszcze Ewelinki, które ukazało się w NWW nr 2

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
243578