W związku z tym, że idzie wiosna, a wraz z jej nadejściem na naszych ulicach pojawi się wielu amatorów dwóch kółek, postanowiliśmy zebrać dla Państwa kilka faktów z kodeksu drogowego, dotyczących poruszania się rowerem po mieście i sytuacji, które dotyczą równocześnie kierowców i cyklistów. Dla większości są to rzeczy wiadome, jednak część z nich nie jest tak oczywistych, jak mogłoby się wydawać.

 

Zachęcamy do lektury, jednocześnie pamiętajmy, że nic nie zastąpi na drodze zdrowego rozsądku, spokoju i życzliwości. Oto zebrane przez nas fakty:

1. Rowerzysta ma takie samo prawo korzystać z jezdni jak kierowca i nie może jeździć po chodniku. 

2. Wszystkich uczestników ruchu obowiązuje ruch prawostronny. Wszystkie pojazdy muszą poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Wcale nie oznacza to jazdy przy krawężniku. Kierowca omija np. dziurę w jezdni i tak samo może postąpić rowerzysta. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 2015 roku mówi, że rowerzysta jadący 1,2 m od krawędzi jezdni nie narusza prawa. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Rowerzysta może jechać tak, aby samochód nie wyprzedzał go tym samym pasem. Tym samym dwóch rowerzystów może jechać tym samym pasem ruchu obok siebie, gdy nie zagraża to bezpieczeństwu. 3. Rowerzysta może wyprzedzać samochody po lewej i prawej stronie, kiedy stoją one w korku.

4. Rowerzysta nie zawsze musi jechać prawym pasem ruchu. Kiedy skręca w lewo korzysta z lewoskrętu, kiedy do jazdy na wprost służy pas środkowy - jadąc na wprost porusza się tym właśnie pasem.

5. Rowerzysta - tak jak kierowca - musi przepuszczać pieszych na pasach, tramwaj na krzyżowaniu oraz włączający się do ruchu autobus.

6. Rowerzysta nie spowalnia ruchu. Ma prawo jechać powoli. Wartość 50 km/h nie jest obowiązującą ani zalecaną prędkością na drodze. Jest to limit prędkości dla terenu zabudowanego!

7. Przejazd dla rowerów przez jezdnię jest skrzyżowaniem. Można z ulicy skręcić w drogę dla rowerów. Rowerzysta na przejeździe dla rowerów (inaczej niż pieszy na pasach) ma pierwszeństwo bezwzględne. Nie można więc powiedzieć, że rowerzysta wtargnął na jezdnię.

8. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką dla rowerów, ale nie w przypadku, gdy jest to droga dla pieszych i rowerzystów (np. wzdłuż ul. Dembowskiego) lub ciąg pieszo-rowerowy.

9. Obowiązek poruszanie się po ścieżce dotyczy tylko kierunku, w którym ta ścieżka jest wyznaczona. Jeżeli cyklista nie dojedzie ścieżką w miejsce docelowe, to może jechać jezdnią.

10. Kiedy wolno jechać chodnikiem?

- Kiedy jedzie się z dzieckiem, które nie ukończyło 10 roku życia.

- Kiedy na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości większe niż 50 km/h, chodnik ma co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów.

- Kiedy są złe warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

11. Nigdy nie wolno poruszać się rowerem po przejściu dla pieszych.

12. Znak B-1 (zakaz ruchu) obowiązuje wszystkich uczestników ruchu, w tym rowerzystów.

13. Rower powinien być wyposażony w: 

- Białe lub żółte światło pozycyjne z przodu.

- Jeden czerwony odblask i czerwone światło pozycyjne z tyłu.

- Jeden skutecznie działający hamulec.

- Dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku

- Światła mogą być zdemontowane, jeśli w danym momencie nie ma obowiązku ich używania (np. w parku, poza drogami publicznymi).

14. Od 9 listopada 2013 r. jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest zabroniona jako wykroczenie. Policjant lub strażnik miejski za taki czyn może nas ukarać mandatem do 500 zł albo skierować sprawę do sądu, który może wymierzyć grzywnę do 5 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów (nie tylko roweru) do trzech lat.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
264868