Żużlowcy Betardu Sparty Wrocław zakończyli sezon. Towarzyszyliśmy im w bojach na Stadionie Olimpijskim, mając nadzieję na lepszy od ubiegłego rok i odegranie istotniejszej roli w lidze. Niestety, udało się zrealizować tylko plan minimum ? drużyna utrzymała ekstraligowy status. A i to w sporej mierze dzięki finansowym kłopotom drużyn z Gdańska i Częstochowy, które dla oszczędności na wyjazdowe mecze wystawiały głównie juniorów i zmienników, wszędzie zbierając tęgie lanie. Zwieńczeniem tej, niewiele mającej wspólnego ze sportem, polityki był kuriozalny, od lat nie widziany w światowym żużlu wynik 74:16, jakim zakończyła się wyprawa gdańszczan do Torunia. Utrzymanie jest, ale stan constans nikogo już we Wrocławiu nie raduje.

 

Indywidualnie było już lepiej. Tai Woffinden co prawda nie obronił tytułu Indywidualnego Mistrza Świata, ale walcząc do końca o złoto udowodnił, że mistrzowski sezon 2013 nie był dziełem przypadku. Lider krajowy, Maciej Janowski (na zdj.), w sierpniu odniósł swój największy seniorski sukces ? we włoskim Lonigo zapewnił sobie awans do cyklu Grand Prix 2015. Teraz przed Maćkiem nowe, trudne wyzwanie (utrzyma się tylko najlepsza ósemka zawodników). Grand Prix to prestiż, szansa na atrakcyjne umowy reklamowe, ale i 12 dodatkowych startów w sezonie, od kwietnia do października, w dodatku tuż przed niedzielnymi, ligowymi meczami w Polsce. To także konieczność zgromadzenia sporego kapitału, by sprostać inwestycjom w sprzęt. Mamy nadzieję, że wychowanek wrocławskiego klubu podoła zadaniu i nie będzie to tylko roczny epizod w karierze.

Dlaczego mając w składzie dwóch, a de facto już trzech zawodników klasy Grand Prix, nie udało się powalczyć w lidze o coś więcej niż 6 miejsce ? to temat do przemyśleń dla trenera Piotra Barona na długie jesienne wieczory. Zacząć musi od zakontraktowania dwóch solidnych juniorów, bo w tej chwili Betard Sparta nie ma ani partnera dla Mike'a Trzensioka, ani wartościowego zmiennika dla tej dwójki. Historia ostatnich dwóch sezonów uczy, że bez punktów tej formacji nawet wybitne popisy liderów na niewiele się zdają.

 

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
264849