Strażnik osiedlowy Tomasz Kubiak na inspekcji

 

W ramach ?akcji zima? funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia objęli kontrolami nasze zbiorniki wodne, z uwagi na możliwość przebywania i ślizgania się na zamrożonej tafli wody osób nieletnich. Na terenie naszego Osiedla patrolami objęte zostały: Odra w rejonie ul. Kożuchowskiej, osiedla Olimpa Port, oczka wodne w Parku Szczytnickim, stawy przy ul. Kazimierskiej i Pautscha na Biskupinie.

 

Mroźna zima to zawsze czas sprzyjający zabawom na lodzie i śniegu, zwłaszcza podczas szkolnych ferii. Jednak nie każde miejsce jest bezpieczne. Zbiorniki wodne pokryte lodem nie są dobrym miejscem na takie zabawy.

Dzieci spragnione ruchu często wybierają jako miejsce harców lód pokrywający miejskie zbiorniki wodne. Niskie temperatury sprawiają, że pokrywa lodowa staje się coraz grubsza. Kiedy jednak temperatura wzrasta, warstwa lodu szybko się zmniejsza.

Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem zabawy na lodzie osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu (powinna mieć co najmniej 15 cm grubości, temp. powietrza powinna być ujemna). Dzieci powinny się bawić na lodzie zawsze pod opieką osób dorosłych.

Unikajmy zbiorników wodnych na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie - natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest szczególnie niebezpieczna, gdyż pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ jeżeli wpadniemy do wody łatwiej będzie nam wydostać się na powierzchnię. Wpadając w lodową dziurę możemy już nie mieć szansy, by ręce unieść. A co to oznacza, każdy może sobie wyobrazić.

Pamiętajmy o miejscach szczególnie niebezpiecznych w których pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód. Jakie to miejsca? Wszystkie te, gdzie lód jest najcieńszy. Brzegi i ujścia rzek i kanałów, okolice mostów, ujęcia wody i wszystkie miejsca w pobliżu elektrociepłowni.

Co zrobić jeżeli załamie się pod kimś lód? Przede wszystkim zachować zimną krew. Jeżeli zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku. Za chwilę pod nami również może załamać się lód. Nigdy nie należy podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, dlatego, że zwiększamy w ten sposób nacisk na lód. Należy zachować spokój i wezwać pomoc. Samemu najlepiej położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Poruszamy się leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź, próbujemy podczołgać się na odległość rzutu i staramy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast należy poinformować służby ratunkowe (nr 112, 986, 997, 998, 999).

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą! Może to spowodować szok termiczny.

Jeżeli to możliwe, należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także zbadać lekarz.

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
334152