Wypał rzeźby Światowida, fot. Damian Janus

 

Światowid - wszystkie strony kultury" - właśnie to hasło spinało w całość eventy zorganizowane przez ODT Światowid w ramach jubileuszu 50. lecia działalności we Wrocławiu. Na plenerowej scenie przy Sempołowskiej 54 publiczność miała okazję zobaczyć pokazy tańca flamenco oraz działającej w Światowidzie Ośrodku  Sekcji Tańca Arabskiego. Chętni mogli poobserwować także jak interesującą sztuką jest tworzenie witraży. Oblegane stoisko Pracowni Witrażu świadczyło o tym, że zainteresowanie widzów było spore. 

 

Pełne ręce roboty miał także goszczący na jubileuszowym pikniku Mariusz Mikołajek, bo wiele osób chciało mieć swój portret narysowany ręką Mistrza. Nic dziwnego, wszak Artysta, działający m.in w ramach zaprzyjaźnionej ze Światowidem Pracowni OKAP,  jest przecież jedną z wiodących postaci wrocławskiej szkoły malarskiej.  

Parking przed Ośrodkiem w dniu jubileuszu zupełnie zmienił swoją codzienną funkcję ? stał się przestrzenią wystawienniczą, bo tu właśnie została wyeksponowana została wystawa zdjęć ilustrujących działalność Światowida oraz miejscem ceramicznego happeningu. Przez wiele godzin Rytis Konstantinavicius doglądał zbudowanego przez siebie pieca, by w finale imprezy zaprezentować wypał stworzonej przez siebie  ceramicznej rzeźby Światowida

Tymczasem gromadzącą się przy scenie coraz liczniej publiczność intensywnie zachęcała do zabawy grupa Obierek. Ten wrocławski neofolkowy zespół łączy w swoim repertuarze inspiracje zaczerpnięte zarówno z polskiej muzyki ludowej, jak i ogólnoświatowego folku, tworząc swój styl poprzez mieszanie etnicznych melodii i rytmów z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem. Koncert przypadł publiczności do gustu, a taneczne rytmy inspirowały do pląsów. Lider Obierka - Marek Kapłon z sentymentem wspominał także, że jako nastolatek grał w zespole uczestniczącym w zajęciach Pracowni Muzycznej domu kultury Światowid. Pracownię zarówno wtedy, jak i dzisiaj (już dla innych młodych zespołów) prowadzi Jerzy Łaba.

Obierek - grupa neofolkowa z Wrocławia, fot. D. Janus

 

Czekający na występ Lemon Bucket Orkestra - głównej gwiazdy muzycznej wieczoru, mogli być w pełni usatysfakcjonowani, bo 14 osobowa orkiestra z Toronto nie tylko na promocyjnych wideo nagraniach, ale przede wszystkim na żywo, na scenie zaprezentowała świetną formę! Melodie ukraińskie i rumuńskie, rytmy cygańskie i bałkańskie łatwo wpadały w ucho, inspirowały do podskoków, oklasków, ale przede wszystkim porywały publiczność do zabawy. Taneczny korowód przy melodii rodem z górzystej Serbii poprowadziła Stephania Woloshyn (grająca na tamburynie wokalistka LBO), która w kolejnym utworze, inspirowanym folklorem tureckim, dała się poznać jako niezwykle utalentowana tancerka.

Lemon Bucket Orkestra z Toronto, fot. D. Janus
Wspólna zabawa z zespołem Lemon Bucket, fot. D. Janus

 

Publiczność doceniła energię show płynącego ze sceny, tym bardziej, że artyści nie mieli żadnych oporów, by bawić się także wspólnie z widzami. Radosny taneczny korowód wkrótce otoczył parking, na którym rozżarzony do 1000 stopni Celsjusza piec czekał na otwarcie. Rzeźba Światowida autorstwa Rytisa Konstantinaviciusa była gotowa do publicznego pokazu! Podczas tej pierwszej konfrontacji ze światem Światowid świecił jak płonąca żagiew, wzbudzając okrzyki zachwytu i podziwu. Rzeźba w ponownie zamkniętym piecu studziła się całą noc. Piec został otwarty dopiero następnego dnia rano, a kolejne zabiegi wykonywane przy niej przez Rytisa służyły temu, by nadać Światowidowi pożądany kolor.

Zanim rzeźba zostanie posadowiona na postumencie przy wejściu na parking ODT Światowid czeka ją jeszcze odpowiednie czyszczenie. Ale już teraz możemy być pewni, że ten biskupiński Światowid, stworzony z okazji 50. urodzin Ośrodka, życzliwie będzie patrzył swoimi czterema parami oczu na wszystkie strony kultury, które podpowiada i proponuje swoim odbiorcom Ośrodek Działań Twórczych Światowid!

Pokaz tańca flamenco

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
252405