300 osobników z 25 gatunków ryb i co najmniej 25 ptaków reprezentujących 10 gatunków, to nowi mieszkańcy Afrykarium we wrocławskim zoo.

Ryby przyjechały do zoo dwoma tirami i zamieszkały w basenie rafy koralowej Morza Czerwonego, akwariach na statku Wybrzeża Szkieletów i zbiorniku Kanału Mozambickiego. Natomiast ptaki stopniowo wprowadzane są do górnej części Afryki Wschodniej, Dżungli Kongo oraz na wybiegi zewnętrzne Wybrzeża Szkieletów. Większość z nich to egzotyczne gatunki kaczek, ale są również ibisy, czaple czarne, toko nosate czy turak fioletowy.

 

Żarłacz Czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus)to kolejny gatunek rekina, który zamieszkał w Kanale Mozambickim. To drapieżne ryby zamieszkujące w naturze ciepłe wody stref umiarkowanych, subtropikalnych i tropikalnych. Osiągają wielkość do 200 centymetrów, choć największy znany osobnik osiągnął długość 275 cm. Zachwyca gracją ruchów oraz szybkością z jaką przemierza basen.
Kolcobrzuchy (Tetraodontidae) to rodzina ryb, do której należy około 90 gatunków ryb, zaliczanych do 10 rodzajów. Większość z nich zamieszkuje strefę przybrzeżną mórz tropikalnych, a niektóre przystosowały się do życia w wodach słodkich. Same kolcobrzuchy należą do rodziny rozdymkowatych, których kilku przedstawicieli możemy podziwiać w Morzu Czerwonym oraz w Dżungli Kongo (basen manatów).
Patelnica niebieskoplama (Taeniura lymma) to piękna płaszczka o zielonkawym ciele ozdobionym jaskrawymi, niebieskimi plamami. Co ciekawe na końcu ogona posiada dwa kolce jadowe, ale nie jest niebezpieczna dla człowieka ? ukłucie wywołuje jednie silny ból. Jest niewielką rybą - zazwyczaj osiąga długość 25 cm, choć spotykano osobniki niemal metrowe! Zamieszkały w Morzu Czerwonym, do którego trafiło łącznie około 100 nowych osobników, reprezentujących gatunki już wcześniej zasiedlające to akwarium jak i nowe.
Mureny, zaliczane do rzędu węgorzokształtnych, zamieszkujące skaliste dna morskie strefy przybrzeżnej klimatu tropikalnego i subtropikalnego, często spotykane są wśród raf koralowych. Są drapieżnikami prowadzącymi nocny tryb życia. W Afrykarium można je podziwiać w akwarium vis a vis basenu pingwinów, gdzie ?wiją? się w specjalnie przygotowanych dla nich występach skalnych.

 

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
335522