Komendant Straży Miejskiej zaprosił 25 listopada przedstawicieli Rad Osiedli, które podlegają pod obszar działania II Oddziału Straży Miejskiej. Zastępca komendanta Piotr Kościelny, naczelnik II oddziału z ulicy Pautscha Grzegorz Borowski oraz strażnicy osiedlowi reprezentowali straż, a naszą Radę przewodniczący Zarządu Osiedla, Jacek Przybyło oraz przewodniczący Rady Zbigniew Kańczukowski. 

Główny temat spotkania stanowiło omówienie raportu NIK, kontrolującego pracę strażników miejskich w okresie 2012-2014. Według komendanta ?straż miejska jest bardzo zadowolona z raportu".

Wrocław porównano w nim z miastami o podobnych rozmiarach i liczbie ludności: Krakowem, Łodzią_i Poznaniem. Raport pokazuje, że nasi strażnicy pracują więcej i taniej niż_ich koledzy z innych miast. Koszt interwencji jest bardzo niski a na jednego strażnika przypada więcej mieszkańców niż w innych miastach. Czy przekłada się to na jakość pracy straży ? nie stwierdzono.

Wskaźnikiem, który mógłby przybliżyć tę kwestię jest ujęty w raporcie Ranking Miast Bezpiecznych, pokazujący ocenę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców tam, gdzie za to bezpieczeństwo odpowiada straż miejska. Wrocław znalazł się w tym rankingu na 9. pozycji za (według kolejności) Łodzią, Białymstokiem, Poznaniem, Lublinem, Zieloną Górą, Olsztynem, Warszawą i Rzeszowem. W tej kategorii zatem stolica Dolnego Śląska wypadła z czołówki. 

Nasze doświadczenie jest podobne: wśród naszych czytelników i mieszkańców zgłaszających się do Rady Osiedla trudno spotkać głosy zadowolenia ze straży. Oczywiście, problemem nie są sami strażnicy, a system, w którym funkcjonują. Ich praca przypomina tę, którą wykonuje policja. Według słów komendanta zdarzają się podczas pełnienia obowiązków poważne wypadki, jak urazy kręgosłupa czy zarażenia wirusem HIV przez pokłucie igłą narkomanów. 

Przy tym wszystkim ? z czego nie każdy zdaje sobie sprawę ? straż miejska nie jest służbą mundurową. Strażników obowiązuje kodeks pracy i nie przysługuje im emerytura po 25 latach, jak w policji. Dodatkowo absolutnie niekonkurencyjny na rynku pracy jest ich system wynagrodzeń. Nowy funkcjonariusz - aplikant zarabia 1540 zł netto, strażnik z pięcioletnim stażem 1740 zł, dziesięcioletnim 2234 zł. 

Jak widać, istnienie straży miejskiej związane jest z wieloma problemami. Większość uczestników spotkania skonstatowała, że... straż_miejską należałoby rozwiązać, a w jej miejsce powołać miejski oddział policji. Taka formacja mogłaby funkcjonować na zupełnie innych podstawach prawnych. Finansowanie powinna mieć z centralnego budżetu policji oraz budżetu miejskiego, zadania natomiast, tak jak straży miejskiej, wyznaczałby prezydent miasta. 

Czy omawiany raport może wywrzeć bezpośredni wpływ na działalność strażników na osiedlach? Trudno ocenić, jednakże po rozpoczęciu pracy NIK-u oraz zrezygnowaniu z używania fotoradarów zauważyliśmy znaczącą poprawę. 

Jak powiedział komendant, strażnicy osiedlowi wracają na osiedla. Nie będą, jak do tej pory, dostawali zadań w innych częściach miasta, np. zakładania blokad na Starówce, tylko skupią się na pracy w dzielnicach. Dyżury strażników osiedlowych mają odbywać_się również w nocy. 

Pozytywne zmiany zdążyliśmy już odczuć w naszym Osiedlu. Jesienią w zaczął swoją służbę nowy strażnik osiedlowy ? pan Tomasz Kubiak, który od początku z wielką werwą przystąpił do działania. Znikające z ulic wraki samochodów (np. ?reklamowy? żuk, straszący od lat na ul. Olszewskiego) czy posprzątane po latach zaułki odwiedzane przez "degustatorów", to jego zasługa. 

Oczywiście pracy zostało wiele, a lat zaniedbań nie można nadrobić_w kilka miesięcy. Zachęciliśmy pana Tomasza do prowadzenia własnego kącika w naszej gazecie, aby mogli Państwo dowiadywać się na bieżąco o działalności strażnika oraz znaleźć informacje na tematy związane z porządkiem i bezpieczeństwem na Osiedlu. Myamy również nadzieję, że mniej anonimowy strażnik osiedlowy będzie cieszył_się większym szacunkiem i zrozumieniem. W końcu jego praca ma służyć nam wszystkim. 

Zachęcamy do zgłaszania problemów w Państwa otoczeniu:

bezpośrednio do strażnika Kubiaka na numer 600-908-501, 

na adres interwencyjny straży miejskiej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

na numer telefonu 986 

... lub do Rady Osiedla (np. podczas czwartkowego dyżuru strażnika).

Praca w NWW

Poznaj aktualne oferty pracy i wolontariatu.

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
295437